Żurek z jajkiem i kiełbasą występuje u nas w różnych wersjach przygotowania. Zazwyczaj zakwaszam octem (jak w przepisie niżej), czasem kupuję torebki z mieszanką naturalnych składników (są takie!bez ulepszaczy, itd.). Za to jeszcze nigdy nie zrobiłam domowego zakwasu na żurek i na te święta też o nim zapomniałam…
Sposób podania zależy od tradycji, przyzwyczajeń, itd. Niektórzy jajka dodają do całości w garnku, ja wolę na talerze. Mogę jeść z chlebem, ale wolę z tłuczonymi ziemniakami 😉 i to w jednym talerzu/misce – uwielbiam jak mi się tak rozpuszczają w gorącym żurku 😀 ale duża część osób woli je mieć na osobnym talerzu.
Kiełbasa w przepisie nie jest biała, ale możesz zastąpić, jeśli taką lubisz do żurku wielkanocnego. W tym roku ja też będę mieć z białą kiełbasą (przepis i zdjęcia sprzed miesięcy. Warto dodać też skwarki z boczku i obowiązkowo chrzan – genialnie wzmacnia smak i aromat!
Przyprawę do żeberek naturalną dodaję, kiedy nie używam mieszanek do żurku z torebki. Wzbogaca smak, zdecydowanie!
__________________________________________________________
ŻUREK Z JAJKIEM I KIEŁBASĄ
Składniki:
3 litry wody
4 liście laurowe
5-6 ziaren ziela angielskiego
6 ziaren pieprzu
3-4 ząbki czosnku
2 łyżki majeranku
1 łyżeczka przyprawy do żeberek
1-2 łyżki chrzanu tartego (używam ze słoiczka)
2 łyżki octu
sól, pieprz mielony do smaku
2-3 łyżki mąki + trochę zimnej wody
50 ml śmietany 30 % (lub więcej, do uzyskania pożądanego koloru żurku)
Dodatkowo:
kiełbasa (można więcej, można mniej, ja daję 3-4 laski)
boczek wędzony (około 150-170 g)
ugotowane na twardo jajka
Sposób przygotowania:
Do garnka wlej wodę, dodaj ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarenkach i zagotuj. W tym czasie obierz czosnek, przekrój na połówki i wrzuć na wrzątek. Czosnek możesz też przecisnąć przez praskę, jak wolisz.
Na patelni podsmaż pokrojony w drobną kostkę boczek. Gdy wytopi tłuszcz i trochę się zrumieni, dodaj pokrojoną w pół plasterki kiełbasę (pamiętaj, żeby zdjąć wcześniej skórkę). Smaż razem (mieszając) na mocno rumiany kolor, ja lubię nawet lekko przypalić 😉
Mąkę z niewielką ilością wody wymieszaj (ja to robię w małym słoiczku po koncentracie pomidorowym, wystarczy trochę potrząsnąć). Do mieszanki dodaj śmietanę (jak lubisz, możesz dać więcej niż 50 ml, sama czasem dochodzę do 100 😉 ). Następnie całość wlej do żurku, jednocześnie mieszając. Wlej ocet, dodaj chrzan, przyprawę do żeberek oraz majeranek i wymieszaj. Na tym etapie czasem dodaję więcej śmietany, żeby złapać jaśniejszy kolor.
Zawartość patelni przełóż do garnka z żurkiem wraz z tłuszczem, który się wytopi. Ja dodatkowo jeszcze gorącym żurkiem wypłukuję “smak” z patelni (jak Okrasa 😉 ), żeby nic się nie zmarnowało 😉
Na talerzach podawaj z połówkami (lub ćwiartkami) ugotowanych na twardo jajek. Smacznego 😉
W dłuższej (ale smaczniejszej) wersji przygotowania żurku, ugotuj go na żeberkach wieprzowych! Jest jeszcze pyszniejszy i bardziej aromatyczny.