Lubisz frytki? 😉 ja uwielbiam! Zresztą u nas wszyscy lubimy, ale ograniczam te smażone w tłuszczu na rzecz pieczonych w piekarniku – wtedy już w ilości hurtowej, żeby dla wszystkich wystarczyło. Frytki warzywne to dla ziemniaczanych świetna alternatywa!
Frytki warzywne są bardzo zdrowe, bo marchewka, burak czy seler mają trochę więcej wartości odżywczych niż ziemniaki. W dodatku w przygotowaniu proste, bo tylko obrać, pokroić, skropić oliwą, wymieszać z ziołami i siup na blachę. Sprawdzają się jako samodzielna przekąska, ale też dodatek do innego dania – wprowadzają trochę koloru i podnoszą apetyt. Polecam podawać z dipem – sprawdza się, m.in. czosnkowy, ziołowy. Świetnie smakują nawet z samym jogurtem naturalnym (np. greckim).
Dawno nie robiłam, tak dawno, że Wiktoria spróbowała po raz pierwszy, a Zuzia wcześniej nie jadła tylko buraczanych. Nooo i wolą tradycyjne ziemniaczane 😀 ale te z buraka też im posmakowały. W ogóle to warzywa mi jedzą na surowo – marchewki, kalafior, brokuły, szpinak… A z brokuła to nawet łodygę 😀 a po obróbce już nie wszystkie i nie zawsze. Ale ja lubię takie fryteczki 😉
P.s. Ilości podaję orientacyjnie – zrób tyle, ile lubisz lub wybierz jedno warzywo, zamiast wszystkich.
PRZEPIS NA FRYTKI WARZYWNE – ZDROWĄ FIT PRZEKĄSKĘ
Składniki:
3-4 marchewki
1 duży seler
1-2 buraki
zioła prowansalskie
rozmaryn
olej do skropienia
opcjonalnie: cynamon, imbir
Sposób przygotowania:
Warzywa obierz i umyj (młode marchewki możesz tylko wyszorować i piec ze skórką). Wszystkie pokrój w słupki – jak frytki. Przełóż je na blachę – ja zrobiłam osobne rzędy, ale można je też ze sobą przemieszać, jak kto lubi.
Skrop olejem i oprósz roztartymi w dłoniach przyprawami – mieszanką ziół prowansalskich, plus dodatkowo jeszcze rozmarynem (jest w mieszance, ale ja lubię dodać go więcej). Wszystko lekko przemieszaj, żeby zioła były z każdej strony.
Ja dodatkowo frytki z marchewki poprószyłam szczyptą cynamonu i imbiru, ale wiem, że nie każdy lubi ten smak – może przetestuj na kilku sztukach 😉 według mnie fajny smak.
Frytki warzywne wstaw do piekarnika nagrzanego do około 200 stopni na 35-40 minut – do zrumienienia.
Jako dodatek do obiadu często robię też:
Paprykowe ziemniaczki z cebulką
Ziemniaczki zapiekane – ziołowe
1 Komentarz
muszę wypróbować może moje tadki nie jadki suszą się na takie zdrowe fryteczki 🙂