Proste przepisy, które jednocześnie są smaczne i sycące to coś, czego właśnie każdy z nas potrzebuje. I ja zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy może ma w domu teraz awokado (chociaż można mrozić, a przepis zostanie na blogu i będzie mógł być wykorzystany nie tylko w okresie panującej pandemii), a nawet nie każdy w ogóle awokado lubi… Ale przepis na muffiny jajeczne z awokado i płatkami quinoa to taki typ przepisu, który (jak zawsze powtarzam!) może być świetną inspiracją! Zarówno na pyszne śniadanie, jak i podwieczorek czy kolację.
UWAGI: W przepisie możesz pominąć awokado zupełnie! Choć polecam je dodać, naprawdę świetny smak mają takie muffiny (robię czasem bez, jak nie mam awokado i mam porównanie). Możesz je też dodać pokrojone w kostkę zamiast miksować z jajkami. Płatki quinoa możesz też zastąpić owsianymi czy jaglanymi. Je również możesz pominąć, dodatek płatków nie jest niezbędny, ale sprawia, że całość jest bardziej pożywna.
Przepis na muffiny jajeczne z awokado i płatkami doskonale sprawdzi się na Wielkanoc!
MUFFINY JAJECZNE Z AWOKADO I PŁATKAMI QUINOA
Składniki:
6 jajek
½ dojrzałego awokado
½ szkl. płatków quinoa
½ czerwonej papryki
1 pomidor
1 pęczek szczypiorku
1 łyżeczka chrzanu
sól i świeżo mielony pieprz
słodka papryka mielona
Sposób przygotowania:
Jajka wbij do miski. Dodaj połowę miąższu awokado, sól, pieprz oraz chrzan, po czym zblenduj całość aż składniki dobrze się połączą. Do masy wsyp płatki quinoa, wymieszaj i odstaw całość na około 10 minut, żeby płatki namiękły.
W tym czasie pokrój pół papryki w kostkę. Skórkę umytego pomidor natnij w krzyżyk, sparz wrzątkiem i zdejmij skórkę, następnie miąższ również pokrój w kostkę. Szczypiorek opłucz, osusz i posiekaj.
Do foremek na muffinki powkładaj warzywa i zalej masą jajeczną. Porcja z podanych składników wystarcza na 6-7 muffinek (w zależności od wielkości foremek, ja używam silikonowych, żeby bez problemu wyjąć potem muffinę bez obierania z papierka). Wierzch oprósz słodką papryką.
Gotowe muffiny wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 40-45 minut – kontroluj stopień upieczenia i zrumienienia wierzchu.