Używasz kostek warzywnych? Rozpuszczasz kostkę warzywną, by mieć gotowy bulion? Od teraz już nie musisz! 🙂 zastąpi je bulionetka warzywna domowa, która mimo zamrażania zachowuje konsystencję masła i dlatego można ją nabierać łyżką! Jest to możliwe, ponieważ zawiera dużą ilość soli (gotowe sklepowe kostki pełne śmieciowych składników i konserwantów również są mega słone). Świetna baza do zup lub wypicia “rosołu” ze szklanki. Można przygotować także wersję mięsną (np. używając mięsa z rosołu).
Na 1 litr bulionu potrzebujemy 1 łyżkę stołową domowej bulionetki – wystarczy rozpuścić w gorącej wodzie! Bulion po rozpuszczeniu jest nieco mętny, ma intensywny kolor (poniżej zdjęcie – 1 łyżeczka rozpuszczona w szklance).
Przepis na domową bulionetkę inspirowany znalezionym u Olgi Smile (zmodyfikowany pod stan posiadania składników).
Składniki na bulionetkę warzywną domową:
1 kg marchewki
300 g pietruszki
1 seler (korzeń)
nać z 1 selera
2 duże cebule
5 dużych ząbków czosnku
4-5 gałązek świeżego lubczyku (wg mnie koniecznie świeże zioło)
230-250 g soli (najlepiej kamiennej, ale daj jaką masz, często używam też himalajskiej)
4-5 liści laurowych
10 ziaren ziela angielskiego
4-5 łyżek oleju rzepakowego
Sposób przygotowania bulionetki warzywnej domowej:
Marchewkę, pietruszkę i seler obierz i zetrzyj na tarce (ja starłam na grubych oczkach, ale najlepiej to zrobić na drobnych, żeby warzywa puściły więcej soku). Cebule i czosnek posiekaj. Warzywa wymieszaj z całą solą, po czym odstaw na 1-2 godziny, aby puściły sok. Świeży lubczyk (gałązki z liśćmi, bez grubych łodyg) i nać selera wypłucz pod bieżącą wodą, posiekaj (nie musi być drobno, potem wszystko będzie miksowane), następnie przełóż do warzyw. Dodaj przyprawy, wymieszaj i przesmaż w garnku z rozgrzanym olejem rzepakowym. Całość duś przez około 40-45 minut, często mieszając. Jeśli warzywa zaczną przywierać można podlać odrobiną oleju lub ciepłą wodą (nie za dużo). Całość zostaw do wystudzenia, na koniec zmiksuj (wraz z przyprawami) na gładką masę i ponakładaj do pojemników z zamknięciem. Bulionetka jest gotowa do zamrożenia.
Bulionetkę warzywną domową można też przechowywać w lodówce (tak do 2 tygodni), ale mimo zamrożenia (tą formę zdecydowanie polecam) zachowuje konsystencję do nabierania łyżką jak masło (choć to też może zależeń od ustawień zamrażarki, u mnie w dwóch różnych zamrożoną nabieram łyżką jak lody). Dzieje się tak za sprawą dużej ilości soli (mniej więcej jest jej tyle, ile w kostkach ze sklepu). Mniej posoloną (bo można zrobić całkiem bez soli) polecam przechowywać w pojemnikach do kostek lodu – wtedy można wyjąć pojedynczą kostkę.
Bulionetkę warzywną domową możesz też nałożyć do małych słoiczków, następnie zapasteryzować.
8 komentarzy
Bardzo fajny pomysł:)
Robiłam kiedyś domową wegetę i była super, muszę się pokusić również na te bulionetki 🙂
Przepis jest rewelacyjny. Jak mi się skończy to robię następną. Polecam i pozdrawiam 🙂
Rewelacja i masz gotowca do zupy własnego domowego .Bez konserwantów, bardzo mi się podoba ten pomysł .
Fajny przepis 🙂
Ja od wielu lat nie korzystam z kostek rosołowych czy innych tego typu przypraw! Zagłuszają prawdziwy smak warzyw i ziół 🙂
omnomnom <3
#Dominik
Dziękuję wszystkim za opinię 🙂 a w szczególności tym, którzy wypróbowali przepis i przesłali mi jego zdjęcie 🙂 :*
Teraz planuję taką bulionetkę mięsną 😉 ale nie wiem kiedy się doczeka, bo ostatnio czas przelatuje mi przez palce…
świetny pomysł! Nieraz myślałam, by zrobić domowe kostki, ale nie wiedziałam, jak się za to zabrać. Dziękuję! ?