PRZEPIS NA USZKA Z PIECZARKAMI
Ciasto: Wszystkie składniki łączymy ze sobą i zagniatamy jednolite, delikatne i elastyczne ciasto. Owijamy je folią i odstawiamy na 20 minut, by odpoczęło. Po tym czasie odrywamy po kawałku (nie wszystko na raz, bo bardzo łatwo wysycha i nie będzie się dobrze sklejało) i wałkujemy na cienki placek (nie powinno być potrzeby podsypywania mąką do wałkowania). Literatką lub inną okrągłą foremką wykrawamy kółeczka, nakładamy trochę farszu, sklejamy jak pierożka, a potem owijamy go na palcu w kształt uszka i sklejamy końce ze sobą. Układamy na desce/stolnicy oprószonej lekko mąką.
JAK MROZIĆ USZKA / PIEROGI
- Uszka lub pierogi z każdym farszem możemy zamrozić po ugotowaniu (ostudzone). W tym celu dobrze jest je ułożyć na tacy/desce/talerzach pojedynczo obok siebie i w takiej formie zamrozić. Zamrożone przesypać do woreczków lub pojemników z przeznaczeniem do mrożenia i ponownie schować do zamrażalnika. Dzięki takiemu systemowi zachowają swój kształt, nie pogniotą się. Potem wystarczy je wrzucić na wrzątek i chwilkę pogotować po wypłynięciu.
- Uszka lub pierogi można zamrozić surowe, czyli bez gotowania. Postępujemy tak samo jak z ugotowanymi, czyli układamy obok siebie, ale w odstępach, aby się nie posklejały, zamrażamy, potem możemy je przesypać. Nie ma potrzeby wcześniejszego rozmrażania przed gotowaniem – wrzucamy na wrzątek, gotujemy 2-3 minuty po wypłynięciu i gotowe! Taki sposób jest nawet lepszy, zamrożone na surowo po ugotowaniu smakują niemal jak świeżo lepione.
2 komentarze
U nas na Wigilii barszczyk z uszkami musi być. Mąż by mi nie wybaczył gdyby tego dania nie było,mówi że cały rok czeka na to pyszne danie. A jak pieniążków trochę mniej jest, do farsz do uszek robię pół na pół czyli część suszonych grzybów i część pieczarek.
Wiem właśnie Monia, że w wielu domach jest to obowiązkową tradycją 😉 a u nas nie… ale za to pierogi z kapustą i grzybami zawsze są! 😀