Gołąbki to tradycyjne, polskie danie, które zna chyba każda Pani Domu. Ale jestem przekonana, że nie każda lubi je przygotowywać ze względu na ilość pracy – sparzanie kapusty, zawijanie, gotowanie, a jeszcze o słoninie trzeba pamiętać, żeby się nie przypaliło… Ja przynajmniej należę do osób, które choć lubią gotować, to cenią sobie też możliwości przyspieszania i ułatwiania pracy 😉 dlatego dla mnie przepis na gołąbki inaczej, czyli bez zawijania był strzałem w dziesiątkę i bardzo szybko polubiłam ich przygotowywanie.
Tym, którzy również nie lubią tego długiego procesu polecam gołąbki inaczej, czyli bez zawijania.
Takie gołąbki moja Mama robi od lat stosunkowo często, bo każdy u nas lubi, a są mniej pracochłonne od tradycyjnych, zawijanych. Ja osobiście nie robiłam już ponad 2 lata – mieszkamy w jednym domu, więc szybko by się przejadły 🙂
Gołąbki z tego przepisu smakują zarówno do gotowanych ziemniaków jak i do chleba 🙂 i są bardzo sycące!
Porcja jest duża, dlatego dla mniejszej rodziny (3-4 osoby) polecam zmniejszyć proporcje o połowę.
Ewentualnie dobrym pomysłem jest przygotowanie całej porcji i zamrożenie nadmiaru – ale pamiętaj, żeby mrozić bez sosu! Po prostu takie obsmażone, a potem jak nie ma czasu gotować wystarczy rozmrozić, wrzucić na sos i pogotować jak świeże. Działa – sprawdzałam.
Do tej pory nie odciskałam soku, ale przetestowałam z odciskaniem (nie wiedziałam, że Mama też tak robi) i zdecydowanie lepiej się formują, gdy się tak postąpi.
Widziałam przepisy, w których piecze się je w piekarniku zamiast gotować – kiedyś spróbuję 🙂
Ps. Zamiast kostki rosołowej możesz przygotować własną, domową bulionetkę warzywną – genialnie się sprawdza, no i jest w 100% naturalna! Zawsze mam spory zapas i właśnie przymierzam się do przygotowania mięsnej 😉
Sprawdź też przepisy na:
Gołąbki z mielonym, kaszą jęczmienną, pieczoną papryką i buraczkiem w sosie pomidorowym
Składniki:
Gołąbki:
1 kg mięsa mielonego
1 mała główka białej kapusty
5 dużych jaj
6 łyżek kaszy manny
6 łyżek ryżu
2 łyżki słodkiej papryki mielonej
pieprz
sól
przyprawa uniwersalna\
Dodatkowo:
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
Sos pomidorowy (proporcje na 1 litr wody):
1 kostka rosołowa (lub mięsna)
6 łyżek koncentratu pomidorowego
6 łyżek ostrego i gęstego keczupu
3-4 łyżki śmietany 30%
Sposób przygotowania:
Kapustę obieramy z wierzchnich liści i szatkujemy. Solimy lekko i zgniatamy rękoma. Odstawiamy na pół godziny i po tym czasie odciskamy sok. Dodajemy do niej pozostałe składniki, przyprawiamy i mieszamy dokładnie do połączenia składników.
Z masy formujemy gołąbki na kształt kotletów mielonych i po obtoczeniu w bułce tartej smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.
Sos: w garnku zagotowujemy wodę (na podane proporcje gołąbków trzeba przynajmniej 2 litry), dodajemy kostkę rosołową, keczup i koncentrat i mieszamy do rozpuszczenia. Do sosu wkładamy gołąbki i gotujemy 40-50 minut, aż ryż będzie miękki. Sos zaprawiamy śmietaną 30%.
Rada: Sos można dodatkowo zagęścić mąką, ale nie powinno być takiej potrzeby – gęsty keczup i koncentrat w połączeniu z bułką tartą z panierowania gołąbków dają odpowiednią konsystencję sosu.
Wypróbuj przepis na gołąbki inaczej, czyli bez zawijania, a przekonasz się, jak szybko i łatwo przyrządzisz pyszne, polskie danie na obiad 😉
1 Komentarz
Uwielbiam je 🙂